Oma juttu Yhteystiedot
rajavartiolaitos kekru

Rajavartiolaitoksen synttäreitä juhlittiin

20.04.2017 - 05:00

Koska juhlat olivat ja missä? Tampereen seudun Raja- ja Merivartiokilta ry juhli Suomalaisella klubilla 21.3. rajavartiolaitoksen 98-vuosipäivää. Mukana oli jäseniä puolisoineen. Avaussanat lausui yhdistyksen puheenjohtaja Kari Laakso.

Mitä te juhlitte? Rajavartiolaitos täytti 98 vuotta. Juhlapuheen piti reservin kapteeni Kirmo Bergius. Hän otti puheessaan esiin maamme historiaa todella monipuolisesti, antaen aihetta jälkikeskusteluissa kysymyksiin.

Oliko ohjelmaakin? Yhteislauluna Antti Henttosen tekstiin Teuvo Laineen säveltämä Rajamiesten marssi. Muusta musiikillisesta ohjelmasta vastasivat Sirkka-Liisa Kaonpää ja Jorma Peltola Suomi 100 kunniaksi suomalaisin sävelmin.

Mistä siellä puhuttiin? Keskusteluissa muisteltiin osin menneitä ja suunniteltiin tulevaisuutta. Omaa Raja- ja Merivartiokiltaa juhlitaan sen täyttäessä 50 vuotta 14.10.2017.

Säilyikö sopu? Leppoisa virallinen juhla.

Kuka raportoi? Yhdistyksen rahastonhoitaja.

Jätä kommentti