Oma juttu Yhteystiedot
KEKKERIT RAUHALAHTI HIRVI

Hirvipeijaisissa syötiin tietysti hirveä

20.04.2017 - 05:00

Koska juhlat olivat ja missä? Hämeen Metsänhoitajat ry:n 90-vuotisjuhla ja hirvipeijaiset järjestettiin 18.3. Tampereen Navigaatioseuran toimintakeskuksessa Pajasaaressa Tammerkosken yläjuoksun kupeessa. Ennen juhlaa kävimme teatterissa.

Mitä te juhlitte? Yhdeksänkymppiset on tietenkin hyvä aihe juhlia. Juhla-aterian saimme yhdistyksemme hirviporukan viime syksyn saaliista.

Oliko ohjelmaakin? Pajasaaressa kuulimme yhdistyksen historiikin ja uuden keskusjärjestömme Loimu ry:n kuulumisia. Sotaveteraaniveljemme Olavi Aulamo lausui (ulkomuistista!) useita Heikki Asunnan sisältörikkaita runoja. Veljemme Juhani Jokinen esitti tunnelmallisia lauluja nuorten muusikoiden Martta Jämsän ja Sauli Palmujoen säestämänä.

Mistä siellä puhuttiin? Kuulumisien ohella muistelimme monia yhteisiä tapaamisia ja rientoja. Yhdistyksemme tarjoaa kohtaamispaikan mitä erilaisimmissa tehtävissä toimiville ja toimineille ammattiveljille.

Säilyikö sopu? Tietääksemme metsänhoitajat ovat ammattikuntien sopuisimpia. Siispä sopu säilyi. Viihdyimme.

Kuka raportoi? Markku Rauhalahti.

Jätä kommentti